Opryszczka w ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Opryszczka w ciąży

Najgroźniejsza jest ta, która atakuje bardzo intymne miejsca. Jak przyszła mama może jej uniknąć? Przeczytaj co radzi położna!

Opryszczka w ciąży

Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu

Póki nie widać problemu, póty go nie ma. Ta zasada nie dotyczy opryszczki...

Opryszczka to jedno z najczęstszych schorzeń wirusowych skóry i błony śluzowej .Istnieją dwa typy wirusa  HSV 1 i 2. Pierwszy atakuje jamę ustną i skórę  twarzy - jest mniej groźny dla kobiet w ciąży , pod warunkiem że nie zostanie przeniesiony na narządy płciowe.

Z kolei typ 2 atakuje genitalia .To ten wirus spędza sen z powiek ginekologom i położnikom.Zarażenie się opryszczką w pierwszych dwóch trymestrach ciąży grozi poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem płodu. Pierwszy kontakt z HSV 2  w trzecim trymestrze ciąży może być przyczyna przedwczesnego porodu.

Zakażenie opryszczką może być przez dotyk, lub w czasie seksu  z zarażonym partnerem oraz drogą kontaktowa. Choroba rozwija się 2-12 dni od momentu wniknięcia wirusa do organizmu.Pierwszy atak choroby jest najbardziej bolesny.Może mu towarzyszyć gorączka ,ból przy oddawaniu moczu, złe samopoczucie.Po mniej więcej 2 tygodniach dolegliwości ustępują bez leczenia , ale wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu.Potem co jakiś czas  daje o sobie znać.

Jeśli w przeszłości miałaś opryszczke , poinformuj o tym lekarza. Twoje przeciwciała będą  chroniły płód w czasie ciąży.Opryszczka może jednak ujawnić się tuż przed porodem , co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia dziecka. Zbierz wywiad od  partnera ,czy był  zarażony wirusem .Pamiętaj aby o wszystkim informować lekarza . on dobierze i zastosuje odpowiednie leczenie.